Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Albániában, Bosznia-Hercegovinában, Észak-Macedóniában, Koszovóban, Montenegróban és Szerbiában lehet jelen magyar technológia.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) nyugat-balkáni régióra kiírt, klímavédelmi pályázati felhívására érkező projektek közül 12 nyert el támogatást – jelentette be a budapesti eredményhirdetésen szerdán az energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár. Kaderják Péter elmondta, hogy a minisztérium és a Nyugat-Balkáni Zöld Központ első nemzetközi klímavédelmi kiírása iránt nagy volt az érdeklődés, mintegy 60 projekttámogatási kérelmet nyújtottak be, a rendelkezésre álló 400 millió forintos keretösszeget csaknem hatszorosan meghaladták az igények.
A tárca nyugat-balkáni programja a régió hat országában, Albániában, Bosznia-Hercegovinában, Észak-Macedóniában, Koszovóban, Montenegróban és Szerbiában ösztönzi a magyar technológia és tudás átadását a környezet- és klímavédelmi célok elérése érdekében – közölte. A projektek a megújuló energiaforrások, a vízgazdálkodás, a hulladékkezelés, a városi fenntarthatóság, az erdőgazdálkodás és a mezőgazdasági alkalmazkodás területén támogatják a célzott országokat – jelezte az államtitkár, kiemelve, hogy mind a hat országot érintik nyertes projektek.
A klímavédelmi hatásokon túl az értékelés fontos szempontja volt, hogy megtérülő beruházásokat készítsenek elő és a fogadó országok elvi támogatásával is rendelkezzenek a pályázók, ezért a minisztérium bízik abban, hogy a támogatott projektek minél nagyobb számban lépnek át az üzleti megvalósítás fázisába – hangsúlyozta Kaderják Péter.
(MTI)